1.5. Prehod statusa
Prehod menjave statusa se izvede s klikom na gumb »Prehod statusa«.
S klikom na gumb se odpre maska za prehod menjave statusa. Izpisani so vsi trenutno možni statusi, pri posameznem statusu pa sta dodana gumba »Preveri« in »Izvedi«.
S klikom na gumb »Preveri« se izvedejo vsebinske in logične kontrole, ki preverjajo izpolnjevanje pogojev za prehod v naslednji status. Pri izpisu rezultatov preverjanja so omogočene povezave (bližnjice) direktno na področje preverjanja, kjer je potrebno urediti podatke.
S klikom na gumb »Izvedi« se odpre vnosna maska za menjavo statusa, kjer lahko uporabnik v polje »Opomba« vnese opombo. Podatek ni obvezen.
Uporabnik s klikom na gumb »Potrdi« potrdi prehod ZZI v izbrani status. Če ZZI-ja ne želi prestaviti v naslednji status, klikne na gumb »Prekliči«.
Ob prehodih statusov ZZI se izvaja kontrola podatkov. Prehod statusa ni mogoč, dokler se pri preverjanju prožijo kontrole vrste »Blokada«.
Če se ob menjavi statusa izpiše kontrola vrste »Opozorilo«, se z vpisom pojasnila prehod menjave statusa izvede. V ta namen se odpre vnosna maska. Uporabnik je s klikom na gumb »Zadnja izvedba kontrol« preusmerjen na sklop »Zadnja izvedba kontrol«, kjer je v načinu urejanja pri opozorilu možno vpisati opombo.
Če pa se ob menjavi statusa izpiše kontrola, ki je blokada, vpis komentarja za prehod statusa ni možen. V tem primeru je potrebno podatke urediti in šele nato lahko prestavite naprej v naslednji status.
V polju »Vrsta« se poleg ikone za opozorilo in navedbe vrste kontrole (»Opozorilo«/ »Blokada«) v primeru Opozorila izpiše še: (o), kar nakazuje, da mora uporabnik za uspešen prehod statusa obvezno vpisati opombo, poleg tega je dodana še ikona v obliki svinčnika .
Po vnosu opombe je treba podatek shraniti s klikom na gumb , pri tem pa se ikona in niz v polju »Vrsta« spremenita v
saj je bila zahtevana opomba vpisana.
Če želite za več opozoril vnesti isto opombo, to uredite tako, da označite izbrana opozorila in kliknete na gumb »Vpiši opombo«. Odpre se vam vnosno polje za vpis opombe. Vpisana opomba bo vidna na vseh opozorilih, ki ste jih predhodno označili.
Po vnovični menjavi prehoda statusa ZZI s klikom na gumb »Izvedi«, se prikaže gumb »Prezri opozorila«.
S klikom na gumb »Prezri opozorila« prehod v naslednji status uspe. Zadnje izvedene kontrole in shranjene opombe niso več prikazane v sklopu »Zadnja izvedba kontrol«, temveč so prikazane v sklopu »Zgodovina prehodov statusov« v podrobnostih izbranega prehoda statusa.
Verzioniranje ZZI
Ob prehodu iz statusa »V kontroli AP« v status »V dopolnitvi« oz. »V dopolnitvi razsežnosti« ali iz statusa »Kontrolno pregledan« v status »V dopolnitvi plačil« se bo izdelala nova verzija ZZI. To pomeni, da bodo na ZZI in tudi v kontroli AP vidne spremembe glede na predhodno verzijo (to pomeni, da bodo vidne spremembe med zadnjo in predzadnjo oddajo ZZI oz. vrnitvijo ZZI iz dopolnitev v kontrolo AP).
Ob izdelavi nove verzije se kopirajo vsi podatki na ZZI, vključno s podatki o izvedeni kontroli AP (vzorec prijav stroškov, označevanje prijav stroškov kot pregledanih, označevanje prilog kot pregledanih, vse ugotovitve, dopolnitve in zavrnitve, podatki o izvedeni kontroli AP, kontrolniki in priloge).
V aplikaciji bodo vidne spremembe na tistih sklopih v modulu »Kontrola AP«, kjer je to pri sklopu izrecno navedeno (spremenjen podatek je obarvan v rumeno, nova vrstica se obarva v zeleno, izbrisana pa v rdečo).
Proces obdelave ZZI s strani kontrolorjev AP
Ko je ZZI oddan kontroli AP, kontrolor AP prejme obvestilo. Nato kontrolor AP, ki izvaja kontrolo ZzI, izvede prehod ZZI v status »V kontroli AP«. V tem statusu kontrolor izvede kontrolo ZZI (priprava vzorca prijav stroškov, pregled prijav stroškov, dodajanje ugotovitev in vnos podatkov o izvedeni kontroli AP). Če kontrolor napak na ZZI ne najde,ZzI odobri Čevnese dopolnitve, ZzI vrne upravičencu v dopolnitev. Upravičnecdopolni ZzI in ga vrne kontroli AP. Če kontrolor vnes dopolnitve razsežnosti, ZZI vrne skrbniku operacije v dopolnitev razsežnosti. Če kontrolor ugotovi da na ZZI obstajajo napake, ki zahtevajo njegovo zavrnitev, ZZI zavrne. Ko je ZZI v statusu »Odobren« in »Zavrnjen« se delo kontrolorja AP na ZZI zaključi. Če kontrolor na ZZI zahteva dopolnitve ZzI oz. dopolnitve razsežnosti, upravičenec oz. skrbnik operacije ZZI dopolni in ga vrne v kontrolo AP, kjer kontrolor AP ponovno preveri dopolnjen ZZI in ga odobri, zavrne ali vrne v ponovno dopolnitev.
Podroben opis posameznih statusov v modulu Kontrole AP
Oddano kontroli AP: ZZI je v tem statusu, ko so vsi podatki na ZZI urejeni in je ZZI pripravljen na kontrolo AP.
V kontroli AP: ZZI je v tem statusu, ko kontrolor AP začne s kontrolo AP.
V dopolnitvi: ZZI je v tem statusu, ko ga kontrolor AP vrne upravičencu v dopolnitev. Upravičenec lahko v tem statusu ureja nekatere podatke na ZZI (spremeni povezavo na pravno podlago, povzetek izvajanja operacije po aktivnostih), ureja nekatere podatke na listini, ki niso prenesene iz MFERAC (naziv prejemnika, številko listine, datum listine, datum opravljene storitve, dodaja priloge listine, datum plačila listine, dokazilo plačila) ter vnese dopolnitve glede postopkov in pravnih podlag (modul Postopki izbire izvajalca in zaposlenih). Pri tem prehodu se izdela nova verzija ZZI.
V dopolnitvi razsežnosti: ZZI je v tem status, ko ga kontrolor AP vrne skrbniku operacije v dopolnitev razsežnosti. Skrbnik operacije v tem statusu uredi podatke na sklopu Razsežnosti. Podatke uredi v modulu »Zahtevek za izplačilo«. Pri tem prehodu se izdela nova verzija ZZI.
Kontrolno pregledan: ZZI je v tem status, kadar se na njem izvaja dvostopenjska kontrola.
V dopolnitvi plačil: ZZI je v tem statusu, ko ga kontrolor AP vrne upravičencu v dopolnitev plačil. Upravičenec v tem statusu vnese podatke o plačilu (datum plačila in dokazilo plačila) ter doda prilogo o dokazilu plačil konzorcijskim partnerjem (v primeru konzorcija). Vse podatke uredi upravičenec v modulu »Zahtevek za izplačilo«. Pri tem prehodu se izdela nova verzija ZZI.
Odobren: ZZI je v tem statusu ko kontrolor AP odobri ZZI.
Zavrnjen: ZZI je v tem statusu ko kontrolor AP zavrne ZZI.