1.6.1. Prehod statusa pri metodologiji AP
Prehod menjave statusa se izvede s klikom na gumb »Prehod statusa«.
S klikom na gumb se odpre maska za prehod menjave statusa. Izpisani so vsi trenutno možni statusi, pri posameznem statusu pa sta dodana gumba »Preveri« in »Izvedi«.
Slika 1.6.1.-1: Metodologija AP na vlogi NIO – Prehod statusa
S klikom na gumb »Preveri« se izvedejo vsebinske in logične kontrole, ki preverjajo izpolnjevanje pogojev za prehod v naslednji status.
S klikom na gumb »Izvedi« se odpre vnosna maska za menjavo statusa, kjer lahko uporabnik v polje »Opomba« vpiše opombo. Podatek ni obvezen.
Uporabnik s klikom na gumb »Potrdi« potrdi prehod metodologije v izbrani status. Če metodologije ne želi prestaviti v naslednji status, klikne na gumb »Prekliči«.
Slika 1.6.1.-2: Metodologija AP na vlogi NIO – izvedba prehoda statusa
Pri vseh statusih, razen »Nadomeščen«, gre za ročno prestavljanje statusov, ki ga izvedejo uporabniki.
Slika 1.6.1.-3: Metodologija AP – možni prehodi statusov metodologije AP
Ob prehodih statusov metodologije se izvaja kontrola podatkov. Prehod statusa ni mogoč, dokler se pri preverjanju prožijo kontrole vrste »Blokada«.
Kadar se pri preverjanju kontrol prožijo kontrole vrste »Opozorilo«, je za uspešen prehod statusa potrebno pri posameznih kontrolah vpisati opombo.
Če se ob menjavi statusa izpiše kontrola vrste »Opozorilo«, se z vpisom pojasnila prehod menjave statusa izvede.
V ta namen se odpre vnosna maska. Uporabnik je s klikom na gumb «Zadnja izvedba kontrol« preusmerjen na sklop »Zadnja izvedba kontrol«, kjer je v načinu urejanja pri opozorilu možno vpisati opombo.
Če pa se ob menjavi statusa izpiše kontrola, ki je blokada, vpis komentarja za prehod statusa ni omogočen. V tem primeru je potrebno podatke urediti in šele nato lahko prestavite naprej v naslednji status.
Slika 1.6.1.-4: Metodologija AP na vlogi NIO – rezultati preverjanja ob prehodu statusa
V polju »Vrsta« se poleg ikone za opozorilo in navedbe vrste kontrole (»Opozorilo«/ »Blokada«) v primeru Opozorila izpiše še: (o), kar nakazuje, da mora uporabnik za uspešen prehod statusa obvezno vpisati opombo, poleg tega je dodana še ikona v obliki svinčnika .
Slika 1.6.1.-5: Metodologija AP na vlogi NIO – vnos opombe v primeru opozorila
Po vnosu opombe je potrebno podatek shraniti s klikom na gumb »Shrani«, pri tem pa se ikona in niz v polju »Vrsta« spremenita v opozorilo , saj je bila zahtevana opomba vpisana.
Če želite za več opozoril vnesti isto opombo, to uredite tako, da označite izbrana opozorila in kliknete na gumb »Vpiši opombo«. Odpre se vam vnosno polje za vpis opombe. Vpisana opomba bo vidna na vseh opozorilih, ki ste jih predhodno označili.
Slika 1.6.1.-6: Metodologija AP na vlogi NIO – shranjevanje opombe v primeru opozorila
Po ponovni menjavi prehoda statusa metodologije s klikom na gumb »Izvedi«, se prikaže gumb »Prezri opozorila«.
Slika 1.6.1.-7: Metodologija AP na vlogi NIO – gumb »Prezri opozorila« po vnosu opombe
S klikom na gumb »Prezri opozorila« prehod v naslednji status uspe. Zadnje izvedene kontrole in shranjene opombe niso več prikazane v sklopu »Zadnja izvedba kontrol«, temveč so prikazane v sklopu »Zgodovina prehodov statusov« v podrobnostih izbranega prehoda statusa.